Könyvek

Néhány könyv, melyekből sütök, főzök, ötleteket merítek, és bátran ajánlok mindenkinek:

Sylvie Girard: Nagy konyhai mindentudó - 1000 recept és fortély

Az első nagyobb szakácskönyvem amit kaptam, ezért is ezzel kezdem. Lehet rá mondani, hogy nem a legjobb könyv, de én azt szeretem benne, hogy témakörökre bontva írja le az alapvető technikákat, eljárásokat, mellékelve egy-egy receptet, majd a fejezetek végén is egy csokor recepttel fogja össze az adott témát. Mellesleg - ami sokszor nagyon jól jön -  a maradékok felhasználására is ad néhány tippet. Brownie receptem ebből származik, és azóta is e szerint készítem.


Gordon Ramsay: Négy évszak ízekben

Gordon Ramsay könyve nem maradhat ki a gyűjteményből, szerintem ez az egyik legjobb könyve, már csak azért is, mert nem túl ördöngös recepteket tartalmaz, igaz az alapanyagok  beszerzése néha bajos. Gordont példaképnek tekintem a főzés terén, szeretem azt az egyszerűséget ahogy főz, meg persze a profizmusát. Irigylésre méltó, hogy még mindig fejlődni akar, ez is bizonyíték arra, hogy a főzés egy határtalan tudomány. Ebből a könyvből eddig karfiollevesét készítettem el, ami nagyon finom lett.



Nigella Lawson: Nigella expressz - finomat gyorsan


Másik kedvencem Nigella, akiben azt szeretem, hogy igyekszik könnyedén, stresszmentesen főzni, és minél egyszerűbben, minél ízletesebb fogásokat készíteni, mellesleg imád enni. Van pár közös vonásunk... talán ezért is kedvelem. :) A könyvében is lelkesen kommentál, nem csak szimplán közli a recepteket, hanem kedvet is csinál a főzéshez, és olykor a vásárláshoz is, na nem mintha nekem nem lenne kedvem folyton a konyhába, meg a hasunkba valókat vásárolni... :)




Heston Blumenthal: A tökéletesség nyomában - Klasszikus ételek újragondolva

Megmondom őszintén, mikor először megláttam ennek a pasasnak az egyik műsorát, teljesen őrültnek gondoltam. De mégsem az, inkább a zseni felé hajlik. Nem mondom, hogy követem az eljárásait, ezt meghagyom másnak, viszont néhány trükköt, technikát a hétköznapi konyhában is alkalmazhatunk tőle. Pl. mit meddig, hogy süssünk, mikor, és miért verjük lassabban a tojásfehérjét stb. Szóval nem is olyan őrült, mint elsőre látszik :) érdemes megnézni néhány műsorát, vagy olvasgatni a könyvét.



Gabriela Salfellner: The Best Imperial Recipes


Legújabb szerzeményem, Prágában az Arany utcácska egyik kis boltjában vettem. Ferenc József, és Sisi korabeli recepteket tartalmaz, úgy, ahogyan az uralkodók asztalára kerültek. Olyanokat, mint a Bohemian Hotcakes ami gyakorlatilag egy fánk féle, vagy a Kaiserschmarren azaz a császármorzsa és a Stuffed Bell Peppers vagyis a töltött paprika, csak hogy a legismertebbeket említsem. Számomra érdekes, hogy a belsőségeket milyen változatosan készítették akkor, ami mára már igencsak "kiment a divatból", és az is, hogy élesztő helyett kovászt használtak mindenütt.



Főzőiskola - Konyhai technikák lépésről lépésre - Farrow, Joanna


A cím mindent elárul, a könyv konyhai technikákat ír le a legírozástól az alapleveken át, a tésztafajtákig, mindezt színes képekkel illusztrálva. Hasonló a Nagy konyhai mindentudóhoz, de mégis más kevesebb recept van benne, sokkal inkább a mit, hogyanra fordítja a hangsúlyt.







Liscsinszky Béla: Főzzünk magyarul


Könyvek még:

  • Pető Gyula: Ételkészítési ismeretek (1994) Tankönyv, alapmű, sok mindenre nyújt megoldást, magyarázatot. Sokat tanulhat belőle az ember.

  • Lénárd Sándor: A római konyha (1986) A régi római konyha bemutatása 60 oldalban a tésztáktól a rántott articsókáig, és az egyéb különlegességekig.

     
  • Kozma Ferenc: Egy konyhamalac filozofikus eszmefuttatásai (2002) - szellemes, és érdekes írás, számomra új megközelítésmóddal.